Büyük bir yuva yumurtasına sahip olmanın size verdiği şey budur: emeklilikte büyük hayaller kurma şansı.

İnsanların bunu nasıl yaptıklarını bilmek ister misiniz? Öncelikle, bu insanların finansal sihirbazlar olmadıklarını bilmelisiniz. Emekli olmak için gizli bir formülleri yok, borsayı her günün her dakikası izlemiyorlar veya karmaşık portföylere sahip değiller.

Peki bu günlük yaşamda neye benziyor? Başarılı bir şekilde emeklilik için biriktirmenin gerçek sırları nelerdir?

Emeklilik meraklısı insanların bazı gerçek yaşam alışkanlıklarına ve özelliklerine bakalım.

1. Gelirlerinin en büyük servet inşa aracı olduğunu anlarlar

Akıllı yatırımcılar, en büyük servet oluşturma araçları olan gelirlerinden yararlanırlar. Hane halkı geliri ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, her liraya bir amaç veriyorlar. Ayrıca borçsuz yaşamanın onlara paralarıyla daha fazlasını yapma özgürlüğü verdiğini bildikleri için borçtan da uzak dururlar. Tıpkı gelecek için planlar gibi.

2. Aylık bir bütçe yaparlar ve buna bağlı kalırlar

Yiyeceklere, dışarıda akşam yemeklerine ve yeni kıyafetlere ne kadar harcadıklarını bilirler ve maaş gününden önce kahve paraları biterse, fazla harcamayı önlemek için kahve dükkanının önünden geçmezler, söz konusu olan sadece birkaç lira olsa bile. Küçük, günlük seçimlerin uzun vadede en büyük farkı yarattığını bilirler.

3. Hane halkı gelirlerinin %15’ine yatırım yaparlar

Tüm borçlarını (ipotek hariç) ödedikten ve üç ila altı aylık harcamalardan tasarruf ettikten sonra, akıllı yatırımcılar hane halkı gelirlerinin %15’ini emekliliğe ayırıyor.
Gelirlerinin en az %15’ine yatırım yaparak, güvenli bir emeklilik için gerçek bir ilerleme kaydederken, çocuklarının eğitimi için para biriktirmek ve ipoteklerini ödemek gibi diğer finansal hedeflere doğru çalışmaya devam ederler.

4. Uzun vadeli bir yatırım yaklaşımları var

Bilgili tasarruf sahipleri yatırımlarında dama oynamazlar. Hisse senedi piyasası değişikliklerine tepki veya beklentiyle bir yatırımdan diğerine atlamazlar. Bunun nedeni, yatırım yapmaya uzun vadeli bir yaklaşımları olmasıdır. Sağlam bir büyüme geçmişine sahip yatırım fonlarının tarihsel olarak uzun vadede bağlı kalmak için harika bir yatırım seçeneği olduğunu anlarlar. Bu yüzden odaklanın ve ona bağlı kalın!

5. Bir planları vardır ve gerektiği gibi güncellerler

Yatırım yapmakta iyi olan insanlar paralarının nereye gittiğini ve ne kadar büyüdüğünü bilirler. Bir yatırım uzmanıyla yıllık kontroller yoluyla yatırımlarını takip ederler. Ayrıca yeni bir bebek, iş geçişi veya aile taşınması gibi büyük yaşam değişikliklerinden sonra, tasarruf planları üzerindeki potansiyel etkisini gözden geçirmek için profesyonelleriyle buluşurlar.

6. Eşleriyle birlikte öalışırlar

Para söz konusu olduğunda aynı sayfada olan çiftlerin yatırımlarla kazanma olasılığı daha yüksektir. Ekip olarak çalışırlar ve bir ekip olarak kazanırlar, para hedeflerine ve onlara nasıl ulaşacaklarına birlikte karar verirler ve mali açıdan başarılı birçok çift sadece ilerlemeye odaklanmakla kalmaz, aynı zamanda karşılıklı cömertlik arzusuyla da beslenirler.
Bekar veya yeni bekarsanız, paçayı sıyırmış değilsiniz! Sizi cesaretlendirecek ve finansal hedeflerinize ulaşmaya odaklanmanızı sağlayacak bir hesap verebilirlik ortağı, belki yakın bir arkadaş veya güvendiğiniz bir aile üyesi bulun. Bunu tek başınıza yapamazsınız!

7. Planlarından ödünç almazlar

Bu büyük bir maddedir. Hesaplarınızdan borç almak, beklenmedik bir harcama karşılığında biraz nakit bulmak için harika bir yol gibi görünebilir, ancak başarılı uzun vadeli yatırımcılar, kredinin, borcu ödeyemezseniz potansiyel vergiler ve cezalar gibi riskler getirdiğini bilirler. Daha da kötüsü, ödünç aldığınız paradaki uzun vadeli bileşik büyüme kaybı binlerce kişiye ulaşabilir.

Emekliliğe önem veren insanlar, beklenmedik masrafları karşılamak için sağlam bir acil durum fonuna sahip olduklarından emin olurlar. Böylece emeklilik birikimlerini zamanla artmaya bırakabilirler.

8. Uzun vadeli bakım sigortası satın alırlar

Parayla kazanmak istiyorsanız, iyi bir saldırıya ve iyi bir savunmaya ihtiyacınız vardır. İşte burada sigorta devreye giriyor. Sigorta, hayat varken paranızı korur. Bu nedenle sağlıklı bir yuva yumurtası olan yatırımcılar, uzun vadeli bakım satın almanın önemini anlar. Bu da emeklilik sigortasıdır.

Uzun süreli bir hastalık, bir aileye, özellikle yardımlı bir yaşama veya vasıflı bakım tesisinde uzun süre kalmayı gerektiriyorsa, tıbbi harcamalarda yüz binlerce liraya mal olabilir. Uzun vadeli bakım sigortası, bu masrafları karşılamaya yardımcı olur. Böylece emeklilik birikimlerinizi uzun vadeli bakım için harcamak zorunda kalmazsınız.

9. İmkanlarının altında yaşarlar

Emeklilik konusunda bilgili insanların kazandıklarından daha fazla para harcadığını göremezsiniz. Mütevazı evler satın alırlar, araçlar ve tatiller için nakit öderler. Bu, emeklilik için saklanacak kadar para bırakır. En yeni ve en iyi cihazlara ihtiyaçları yoktur, çünkü diğer insanlara ayak uydurmayı umursamazlar. Sahip olduklarından memnundurlar ve önceliklerini kontrol altında tutmaya yardımcı olan finansal hedeflerine odaklanırlar.

10. Bir yatırım uzmanı ile düzenli olarak görüşürler

Bilge yatırımcılar, kalifiye bir profesyonelin ağırlıklarının altın değerinde olduğunu bilirler. Aslında, konuşulan milyonerlerin %68’i, net değerlerine ulaşmak için bir finans danışmanı veya yatırım profesyoneli ile çalıştıklarını söylemiştir.

Portföyünüz için doğru yatırım fonlarını seçmenize yardımcı olacak birinin olması büyük bir fark yaratır. Emeklilik için biriktirmek, kendi başınıza yapamayacak kadar önemlidir.