Öldürmeden başa çıkmak için, bu böcekleri dışlamak istediğiniz yerlere veya yakınlarına karıncaları iten aşağıdaki güçlü kokulu bitkileri yerleştirmeyi deneyin.

Anason

Tohumlarının meyan kökü kokusu tazıları eğitmek için kullanılmış olsa da anason (Pimpinella anisum) karıncalar için köpekler için olduğu kadar çekici değildir. Anason yıllık olarak yetiştirilir, dantelli beyaz çiçekler ve eğrelti otları ile aynı uzunluğa ulaşır. Anason, karıncalarınızı uzak tutmayı başaramazsa, yapraklarını salatalara, tohumlarını ekmek ve tatlılara ekleyebilirsiniz.

Kasımpatı

Kasımpatı, bazılarının çiçeklerinde bulunan zehirli piretrinler nedeniyle karıncaları caydırır. Pestisitlerde en sık kullanılan tür Dalmaçya papatyasıdır (Krizantem veya Tanacetum cinerariifolium).

Nane

Nane, taze kokusu ile insanlara çekici gelse de bildirildiğine göre karıncaları iğrendiriyor. Bu amaçla nane, karıncaları uzak tutmada kullanılan bitkiler arasında yer alır. Ayrıca nane, tariflere aroma eklemek veya yaz içeceklerini süslemek için de kullanılabilir.

Acı biber

Acı biber (Capsicum annuum) üreten bitkiler de size karıncalardan biraz koruma sağlayabilir, çünkü bu böcekler kimyasal tahriş edici kapsaisini büyüleyici olmaktan daha az bulur. Bununla birlikte, biber yapraklarında değil, sadece meyvelerde bulunduğundan, bu bitkiler muhtemelen meyve verene kadar herhangi bir koruyucu kapasiteye sahip olmayacaktır.

Adaçayı

Her derde şifa olan adaçayı (Salvia officinalis), karıncaları uzaklaştıran bitkiler arasında yer alıyor. Gümüş yaprakları ve leylak rengi çiçeklerin sivri uçları uzayan bir yapıya sahiptir. Misk kokusu, tezgahınızı ziyaret eden karıncaların cesaretini kırmıyorsa, yine de bitkinin yapraklarını kurutup öğütebilirsiniz ve bunun yerine tatillerde ziyaret eden teyzeleri etkilemek için kendi yetiştirdiğiniz adaçayını kullanabilirsiniz.